Grypa w firmie – co może zrobić pracodawca, by uniknąć masowej nieobecności pracowników i związanych z tym kosztów?

Dozowniki Tork

Systemy redukujące koszty – poznaj dozowniki Tork

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie zaplecze higieniczno-sanitarne w swoim zakładzie pracy czy firmie. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, czyli w czasie zwiększonej zachorowalności m.in. na grypę. To jedna z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych, przenoszona drogą kropelkową.

Grypa jest dużym problemem dla pracodawców, którzy muszą liczyć się z większą absencją pracowników lub ich mniejszą produktywnością (wiele osób, pomimo objawów chorobowych, przychodzi do pracy, jednak ich koncentracja i wydajność jest wówczas o wiele niższa).

Co może zrobić pracodawca, by jak najlepiej uchronić swoich pracowników przed zarażaniem się grypą? Przede wszystkim – zadbać o najwyższy poziom higieny i czystości w miejscu pracy. Jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie odpowiednich warunków w łazienkach i toaletach firmowych, w których ryzyko zarażenia się wirusem grypy jest wyjątkowo wysokie.

Produkty Tork

Wyposażenie łazienek i toalet firmowych

W sezonie grypowym niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny w łazienkach firmowych oraz wyposażenie ich w sprzęty i artykuły, które skutecznie zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa grypy. Do najważniejszych z nich zalicza się środki czystości i higieny.

Niezbędne wyposażenie łazienek firmowych, które pomoże zapobiegać zarażeniom grupom wśród pracowników:

  • mydła w płynie lub pianie,
  • higieniczne dozowniki na mydła,
  • ręczniki papierowe z dozownikami.

Dozowniki i mydła do łazienek firmowych

Dobrej jakości mydła antybakteryjne to podstawa w każdej łazience firmowej. Skutecznie oczyszczają skórę rąk i usuwają zarazki, bakterie i wirusy (w tym również groźnego wirusa grypy). Pozostawiają dłonie miękkie, delikatne.

Obecnie trudno sobie wyobrazić łazienki firmowe z tradycyjnym mydłem w kostkach. Nawet te z właściwościami antybakteryjnymi nie gwarantują wysokiego poziomu higieny i czystości – brud (z zarazkami) pozostaje na kostce, przez co każda kolejna osoba myjąca ręce ma styczność z bakteriami poprzedniego użytkownika. Dużo lepszym (i ekonomiczniejszym!) rozwiązaniem są mydła w pianie lub płynie, w specjalnych dozownikach.

Warto zainwestować w dozowniki bezdotykowe (z fotokomórkami), ponieważ to one zapewniają maksymalny poziom higieny i czystości.
Co ważne – dozowniki dawkują odpowiednie i jednakowe porcje mydła, które wystarczają do dokładnego umycia dłoni, co przekłada się bezpośrednio na koszty związane z wyposażeniem łazienek.

Ręczniki papierowe czy suszarki do rąk – co jest bardziej higieniczne?

Wielu pracodawców inwestuje w suszarki do rąk myśląc, że jest to bardziej higieniczne i ekonomiczne rozwiązanie. Ręczniki jednorazowe (w składce lub w roli) trzeba regularnie kupować i pamiętać o uzupełnianiu dozowników w łazienkach czy toaletach. Czy słusznie?

Naukowcy jednak biją na alarm – nawet nowoczesne suszarki do rąk rozprzestrzeniają zarazki nawet na kilka metrów!

Oczywiście w Internecie można znaleźć mnóstwo artykułów, w których autorzy przytaczają wyniki badań dotyczące wyższości jednego lub drugiego rozwiązania. Nie ma się co dziwić – bardzo wiele firm (producentów czyściw lub wyposażenia łazienek) zleca przeprowadzenie badań, mających na celu przechylić szalę na korzyść proponowanego przez siebie rozwiązania. My przyjrzeliśmy się sprawie szerzej – poniżej przedstawiamy najistotniejsze, wiarygodne informacje na temat higieny osuszania rąk.

Zobacz wszystkieZobacz wszystkie

W każdej toalecie znajdują się strefy, w których kumulują się bakterie i zarazki. Oprócz samej kabiny i muszli klozetowej najwięcej nieczystości gromadzi się przy umywalce. Według niezależnych badaczy najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z elektrycznych suszarek do rąk. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że suszarki pracują powietrzem zasysanym z danego pomieszczenia – powietrze w łazienkach (zwłaszcza w takich, które są połączone z kabinami prysznicowymi) ma wysoki poziom bakterii, które podczas suszenia lądują na oczyszczonych właśnie dłoniach.

Jednorazowe ręczniki papierowe w dozownikach pozwalają osuszać ręce z zachowaniem najwyższego poziomu higieny i czystości. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów.